İstanbul Avar Kuşatması 626

İstanbul Avar Kuşatması 626

Konstantinopolis 626 kuşatması, Avar – Sasani ortak kuşatmasıdır ve bir Türk devleti tarafından gerçekleştirilen ilk İstanbul kuşatmasıdır. Özellikle bu kuşatmayı yazıyor olmamın nedeni, hem İstanbul için ciddi bir tehdit oluşturması hem de İstanbul’un Türkler tarafından ilk kez kuşatılıyor olmasıdır.

İstanbul Avar Kuşatması 626
Avarlar, İstanbul’u Kuşatan İlk Türk Devletidir (MS 626).

Roma İmparatoru Herakleios döneminde meydana gelen kuşatmanın gelişimi ile ilgili 2 farklı hikaye vardır. Birincisi; İran Sasani ordusunun önden gelerek Kadıköy ve Üsküdar civarına yani Tarihi Yarımada’nın tam karşısına yerleştikleri, karşı kıyıya geçmelerine yardımcı olmak için de Avarların desteğe geldiği yönündedir. İkincisi rivayet ise; Avarların önden gelerek Konstantinopolis’i kuşattıkları ve müttefik Sasani ordusunun desteğe geldiği yönündedir.

Her halükarda Avarlar İstanbul’u 626 yılının Temmuz ayında 2 hafta süreyle kuşattılar. Galata tarafında üstlenerek Marmara denizinden ve Haliç’ten saldırıya geçtiler. Aslında bu yıllar Avar Kağanlığının hakimiyetinin zayıfladığı yıllardı. Avar Kağanı Onogunduri’nin hükümranlığı altında bulunan ve onun adına savaşan Slav, Bulgar ve Gepid kavimlerinin başkaldırmaya başladıkları dönemdir. Biraz bu durumun etkisiyle ama çoğunlukla da aşılması neredeyse imkansız surların etkisiyle bu saldırılar pek başarılı olmadı.

Sonuç olarak gemileri Roma donaması tarafından batırılan Avar Türkleri ile 2.Pers İmparatorluğu da denilen Sasaniler, geride bıraktıkları her şeyi yakarak İstanbul önlerinden ayrıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.