Hakkımda


Sovyetler Birliği dağılmadan evvel Batı Almanya’da dünyaya gelen ben Adem, aslen İzmirliyim. Kendimi bildim bileli tarihe merakım var.

Vakti zamanında yaşanmış olayları bugün okurken, tüm bunların gerçek olduğunu bilmek, tüylerimi her seferinde diken diken ediyor. Tarihi diğer disiplinlerden ayıran belki de en önemli özelliği işte budur. Neyse…

Bundan birkaç yıl önce İstanbul’a yerleşerek tarihin başkentinde soluk alıp vermeye başladım. Tarih meraklısı bir adamı dünyanın en eski kentlerinden birinde sokağa salarsanız (hele bir de o sokaklar, insanlık tarihinin en güçlü imparatorluklarına ev sahipliği yaptıysa) muhakkak kendini kaybeder. Nitekim ben de kendimi Tarihi Yarımada’nın caddelerinde ve sokaklarında kaybettim. Günlerce, haftalarca ve hatta aylarca, kendime Haldun Hürel’i örnek alarak yol teptim. Hızımı alamayarak surların çevresini baştan sona gezdim. İstanbul tarihi üstüne ve burada yaşamış kişiler hakkında pek çok kitap okudum, video izledim ve resim tükettim.

Sonunda arkadaşlarımın ısrarlarına kulak vererek, keyif de alacağımı düşünerek bu siteyi hazırlamaya karar verdim. Amacım yeryüzünün bu eşsiz kentine, binlerce yıl tarihin en önemli imparatorluklarına başkentlik yapmış şehrine, kendi çapımda hak ettiği saygıyı göstermek. Bir şekilde bu siteye ulaşanlara onun hakkında bilgiler vermek ve kıymetinin bilinmesini sağlamak.

Umarım sitemi ziyaret eden siz tarih meraklıları ve İstanbul sevdalıları, burada okuduklarınızdan keyif alırsınız…