İstanbul’da İlk Yerleşim

İstanbul’da İlk Yerleşim

23/01/2015 0 Yazar: Adem Göçer
Yarımburgaz Mağarası

İstanbul’un İlk Yerleşim Yeri: Küçükçekmece Civarındaki Yarımburgaz Mağarası

İstanbul’da ilk yerleşim yeri bugünkü Yenikapı civarıdır ve tarihi MÖ 8500 (Cilalı Taş Devri) yılına kadar gitmektedir. Bundan önce ise MÖ 3000 (Bakır Çağı) yılında Küçükçekmece Gölü yakınlarındaki Yarımburgaz mağarası olduğu düşünülmekteydi fakat son kazı çalışmaları, bunun böyle olmadığını göstermiştir.

Yenikapı kazılarına kadar ilk İstanbulluların Bakır Çağında (Kalkolitik dönemi) Küçükçekmece Gölü’ne 1,5 km mesafede bulunan Yarımburgaz mağarasında yaşadıkları sanılıyordu. Aslında kimilerine göre buradaki ilk yaşam izleri 400.000 yıl öncesine dayanıyormuş ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi.

Yarımada’daki çalışmalardan sonra ise bunun öyle olmadığı anlaşılmış oldu. İstanbul’daki ilk yerleşim yeri aslında meğer yine Tarihi Yarımada imiş. Megaralı Kral Byzas Byzantion’u kurmadan 8000, bugünden ise 10.500 yıl önce yani Cilalı Taş devrinde insanlar Yenikapı civarına yerleşmişler.

Aslında kazı çalışmaları sayesinde daha düne dek bilinmeyen ve Roma dönemine ait yeni gemiler, çanaklar, çömlekler ve farklı kalıntılar bulundu. Bu konuda farklı bir yazı ele alacağım…

İstanbul Anadolu yakasında en eski yerleşim yerleri ise; Fikirtepe (Kadıköy) ve Pendik ilçeleridir. Buralarda da MÖ 5000 ve 3000’li yıllara ait yaşam emareleri bulunmuştur.