Megaralı Kral Byzas Kimdir?

Megaralı Kral Byzas Kimdir?

14/01/2015 1 Yazar: Adem Göçer

Megaralı Kral Byzas kimdir? İstanbul’un Kuruluşu isimli yazımda kendisinden kısaca bahsettiğim bu Yunan göçmenin efsanevi hikayesini şimdi detaylı bir şekilde ele alalım.

Megaralı Kral Byzas

Megaralı Kral Byzas ve Antik İstanbul

Büyük Kral Byzas’ın soyu, Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçalara dayanmaktadır. Nehirler tanrısı İnahor’un dünyalar güzeli kızı İo (Byzas’ın anneannesi ve Hera tapınağının rahibesi), kendisine aşık olan tanrıların tanrısı ya da tanrıların kralı diyebileceğimiz Zeus ile aşk yaşamaya başlar. Ancak Zeus evlidir ve bir gün İo ile birlikteyken karısı olan baş tanrıca Hera’ya yakalanmakla karşı karşıya kalır. Bu durumdan kurtulmak isteyen baş tanrı ise, Kral Byzas’ın anneannesi güzel İo’yu boynuzlu bir ineğe çevirir. Ancak durumdan şüphelenen Hera ineğin kendisine hediye edilmesini ister ve başına nöbetçi olarak koca gözlü ya da bin gözlü olarak anlatılan bir dev diker. Zeus, İo’yu o durumda bırakmaz ve bir başka tanrı olan Hermes’i yollayarak bu devi öldürtür.

Biraz sabır lütfen :) Yunan Göçmen Megaralı Byzas’ın İstanbul’un kuruluşu ile alakalı kısma geliyoruz. Kral Byzas’ın anneannesi bundan sonra da rahat edemez. Hera ineğin başına bir sinek musallat eder. İo sinekten kaçtıkça sinek onu kovalar.

Bu kovalama sonucunda Batılılar tarafından Boğaz’a “Bosphorus” ve Haliç’e “Golden Horn” denmesinin nedeni de (nedenlerinden biri de diyebiliriz) ortaya çıkar. Teferruatlı bilgi için “İstanbul Boğazı Tarihi ve Efsaneleri” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

İo kaçarken Boğaz’ın diğer tarafına geçer ve burada Büyük Kral Byzas’ın annesi olacak Zeus’un kızı Keroessa’yı doğurur. Keroessa ileride Denizler Tanrısı Poseidon ile evlenerek Megara’nın efsanevi kralı ve Byzantion’un yani İstanbul’un kurucusu Büyük Byzas’ı doğurur.

Kral Byzas İstanbul’u Kuruyor

Yukarıda belirttiğim gibi aslında Megaralı Kral Byzas’ın İstanbul’u kurma hikayesini, İstanbul’un Kuruluşu isimli yazıda etraflıca ele aldım fakat burada da yeri gelmişken kısa bir özet geçelim: Kral Byzas, kehanetlere uyarak halkıyla birlikte doğduğu topraklara gelir ve burada imparatorluklara başkentlik yapacak olan şehir devletini kurar.